دانلود پايان نامه ارشد اقتصاد : راه‌کارهای مبارزه با فقر اقتصادی بر اساس کلام و سیره عملی امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) جهت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

 

عنوان کامل پایان نامه :

 راه‌کارهای مبارزه با فقر اقتصادی بر اساس کلام و سیره عملی امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) جهت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

قسمتی از متن پایان نامه :

– مدح فقر اقتصادی در روایات

در بعضی از روایات عباراتی پیرامون ستایش فقر و جایگاه فقرا نزد خداوند دیده می‌شود که قابل اهمیت و دقت است. در برخی کتب حدیثی نظیر بحارالانوار بابی تحت عنوان فضیلت فقر و فقرا و دوست داشتن ایشان و هم‌نشینی با آن‌ها و رضایت داشتن نسبت به فقر و همچنین ثواب اکرام فقرا و عقاب کوچک شمردن آن‌ها آمده است. همچنین در ارشاد القلوب، غررالحکم و جعفریات ابوابی تحت عناوین فضیلت فقر و حسن عاقبت آن و در مجموعه‌ی ورام بابی تحت عنوان ذم غنا و مدح فقر آمده است. نمونه‌ای از این احادیث در ذیل می‌آید:

 1. پیامبر اکرم (ص) فرمودند:

الْفَقْرُ فَخْرِی وَ بِهِ أَفْتَخِرُ عَلَی سائِرِ الْأَنْبِیاءِ و الْمُرْسَلِینَ (محدث نوری، 1408 ق، ج 11، ص 173)

«فقر مایه افتخار من است و با این فقر بر سایر پیامبران افتخار می‌کنم.»

 1. امام علی (ع) می‌فرماید:

الْفَقْرُ أَزْیَنُ لِلْمُؤْمِنِ مِنَ الْعِذَارِ عَلی خَدِّ الْفَرَس (کلینی، 1407 ق، ج 2، ص 265)

«فقر برای مؤمن، از دنباله لگام بر گونه اسب آراینده‌تر است.»

 1. امام صادق (ع) فرمودند:

الْمَصَائِبُ مِنَحٌ مِنَ اللَّهِ وَ الْفَقْرُ مَخْزُونٌ عِنْدَ اللَّهِ (کلینی، 1407 ق، ج 2، ص 260)

«مصیبت‌ها هدیه‌های خدایند و فقر در خزانه خداوند نگهداری می‌شود (و آن را به هر کس نمی‌دهد).»

 1. رسول خدا (ص) فرمودند:

الْفَقْرُ شَیْنٌ عِنْدَ النَّاسِ وَ زَیْنٌ عِنْدَ اللَّهِ یَوْمَ الْقِیَامَة (مجلسی، 1404 ق، ج 69، ص 49)

«فقر، در نظر مردم مایه زشتی است و نزد خداوند در قیامت، زیور است و مایه آراستگی.»

 1. سُئِلَ عَنِ النَّبِی ص مَا الْفَقْرُ فَقَالَ خِزَانَةٌ مِنْ خَزَائِنِ اللَّهِ قِیلَ ثَانِیاً یَا رَسُولَ اللَّهِ مَا الْفَقْرُ فَقَالَ کَرَامَةٌ مِنَ اللَّهِ قِیلَ ثَالِثاً مَا الْفَقْرُ فَقَالَ ص شَیْ‌ءٌ لَا یُعْطِیهِ اللَّهُ إِلَّا نَبِیّاً مُرْسَلًا أَوْ مُؤْمِناً کَرِیماً عَلَی اللَّهِ تَعَالَی (مجلسی، 1404 ق، ج 69، ص 47)

از رسول خدا (ص) سؤال شد: فقر چیست؟ فرمود: گنجی از گنج‌های خدا. دوباره سؤال شد: یا رسول الله، فقر چیست؟ فرمود: کرامت و بزرگداشتی از جانب خدا. سه باره سؤال شد: فقر چیست؟ فرمود: چیزی است که خداوند آن را جز به پیغمبری مرسل یا مؤمنی که نزد خدای تعالی گرامی است، نمی‌دهد.

 1. رسول خدا (ص) در دعایش می‌فرمودند:

اللَّهُمَ تَوَفَّنِی فَقِیراً وَ لَا تَتَوَفَّنِی غَنِیّاً وَ احْشُرْنِی فِی زُمْرَةِ الْمَسَاکِین (دیلمی، 1412 ق، ج 1، ص 19)

«خدایا: مرا فقیر بمیران و توانگر نمی‌رانم و روز قیامت، در گروه مسکینان محشورم فرما.»

2-3-3- حل تعارض بین روایات مدح و ذم فقر

اگرچه در شماری از احادیث، ستایش فقر و فقیران و دستور تکریم آنان آمده است، لیکن این‌ها برای تأیید «حضور فقر» در جوامع نیست. و باید در احادیث وارده در این زمینه دقت نمود، (حکیمی، 1368) چرا که:

 1. این‌گونه احادیث اندک است، و به پای احادیث نکوهش فقر، و دعاهایی که برای پناه بردن از فقر به خدا وارد شده است، هم از جهت زیادی شماره و هم از جهت تعبیرهایی که در آن‌ها آمده است، نمی‌رسد.
 2. از فقر در این دسته از احادیث، فقری است که از علت‌ها، آفات و بعضی از احوال طبیعی یا تقدیرهای حتمی نتیجه می‌شود، نه فقری که سبب آن، ستم معیشتی و ظلم اقتصادی‌ای است که بر بسیاری از قشرهای زیر فشار و مستضعف اجتماع وارد می‌گردد.
 3. برخی از این احادیث اشاره به «فقر اختیاری» است که بعضی افراد، از باب زهد و قناعت، آن گونه زندگی را می‌گزینند، یا برای مقاصد تهذیبی در مقابل آن شکیبایی اختیار می‌کنند. مثلاً در مورد حدیث «الْفَقْرُ فَخْرِی» نیز می‌توان گفت که این حدیث از زندگی پیامبر اکرم (ص) سخن می‌گوید که آن حضرت فقر را برای خود برگزیده بود، و بدین گونه از مترفان کناره گرفت، و با آنان به نبردی هماره پرداخت؛ پس با نگرشی ژرف در معنی و منظور حدیث، آشکار می‌شود که این کلام با هدف براندازی آن مفاخرات بی‌پایه جاهلیت و ارزش‌های ناچیز، از مقام اقدس نبوی صادر شده است نه برای تثبیت و ترویج فقر و پسندیدن آن برای مردم.

البته بعضی از علما برای این حدیث معانی دیگری قائل‌اند، که در آن صورت هیچ ارتباطی به فقر اصطلاحی و تهیدستی ندارد. علّامه مجلسی در این باره می‌گوید: در خبر است که: پیامبر (ص) از فقر به خدا پناه برده است، همچنین نقل شده که فرموده است: «الفَقرُ فَخرِی وَ بِهِ أفتَخِرُ عَلی سائِرِ الأنبِیاء» (مجلسی،1403 ق، ج 96، ص 32)

این دو سخن را این‌گونه جمع کرده‌اند: فقری که از آن به خدا پناه برده است، فقر و نیازمندی به مردم است که نداشتن به اندازه کفاف است؛ و فقری که به آن افتخار کرده است، فقر و نیازمندی به درگاه خداوند متعال است. و همین سبب فخر کردن ایشان بر پیامبران بوده است، چون این فقر و نیازمندی به خداوند، از پیامبران بزرگوار دیگر، کامل‌تر و تمام‌تر بوده است. (حکیمی، 1368)

 1. آنچه مورد ستایش قرار گرفته است در واقع خود فقر نیست، بلکه مؤمنی است که دچار فقر شده و از ایمان خود بیرون نرفته است؛ و به همین جهت در حدیث از امام علی بن ابیطالب (ع) چنین آمده بود که: «فقر، مؤمنان را بیشتر می‌آراید تا لگام، گونه اسب را دنباله». پس آنچه مدح شده است، مؤمن صالحی است که در هنگام مبتلا شدن به فقر، زهد را سیره خود قرار می‌دهد و در نتیجه از حالت اعتقادی خود خارج نمی‌گردد، و در اعمال دینی خود سستی روا نمی‌دارد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقیق

با توجه به آن چه ذکر شد سؤالات اصلی تحقیق عبارت‌اند از:

 • مفهوم و علل فقر از دیدگاه امیرالمؤمنین (ع) چیست؟
 • پیامدها و راه‌کارهای مبارزه با فقر از نظر امیرالمؤمنین (ع) چیست؟
 • راه‌کارهای فقرزدایی از جامعه امروز ایران با توجه به سیره و کلام امیرالمؤمنین (ع) کدام است؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : راه‌کارهای مبارزه با فقر اقتصادی بر اساس کلام و سیره عملی امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) جهت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت  با فرمت ورد