پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : بررسی رابطه تغییر نرخ مالیات بردرآمد سال 1380 با میزان سرمایه گذاری ونحوه تامین مالی شرکتها

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی رابطه تغییر نرخ مالیات بردرآمد سال 1380 با میزان سرمایه گذاری ونحوه تامین مالی شرکتها

قسمتی از متن پایان نامه :

نقش اجتماعی

در قانون مالیات ها،مبلغی را به عنوان حداقل درآمد معاف از پرداخت مالیات تعیین        می نماید. ومقادیر مازاد بر آن بر اساس نرخ تصاعدی مورد اخذ مالیاتی قرار می دهند، بنابراین به دلیل تعیین حداقل درآمد ، قانون مالیات ها مانع از این می شود که افراد جامعه به دلیل پرداخت مالیات از مایحتاج ضروری خود بازبمانند وهمچنین افرادی که درآمد بالایی دارند به دلیل نرخ تصاعدی مالیات ، باید مالیات بیشتری بپردازند. مالیاتی که به طریق فوق اخذ می شود صرف هزینه های دولت می گردد وبه وسیله آن بیمارستانهای دولتی ، مدارس دولتی، پل،بزرگراه ،و سایر امکانات رفاهی و خدماتی عمومی ارائه می شود که همه افراد جامعه می توانند به طور یکسان از آنها استفاده نمایند و چه بسا افرادی که مالیات کمتری   داده اند از مدارس، بیمارستانهای دولتی وخدمات رایگان یا ارزان قیمت دولت بیشتر استفاده نمایند و به این طریق قسمتی از هزینه های افراد کم درآمد به وسیله افراد پر درآمد تامین می گردد.

3)نقش اقتصادی

از بعد اقتصادی ،مالیات ابزار مناسبی جهت اجرای سیاستهای دولت از قبیل افزایش صادرات، کاهش تورم و… به شمار می رود. دولت طبق قانون مالیات ها ،کالاها وخدمات ضروری را معاف از پرداخت مالیات قلمداد می کند وبدین وسیله باعث افزایش تولید این کالاها و خدمات می گردد. ماده 81 قانون مالیات های مستقیم بیان می کند که ” درآمد حاصل از کلیه فعالیت های کشاورزی ،دامپروری،دامداری،پرورش ماهی و زنبور عسل و پرورش طیور ،صیادی و ماهی گیری ،نوغان داری ،احیاء مراتع وجنگل ها،باغات اشجار از هر قبیل ونخلیات،از پرداخت مالیات معاف می باشد” .

دولت در قانون مالیات های مستقیم ،صادرات کالا را معاف از پرداخت مالیات اعلام می کند و به این وسیله باعث افزایش صادرات و تولید کالاهای صادراتی می شود. طبق ماده 141 قانون مالیات های مستقیم صد درصد(100%)درآمد حاصل از صادرات محصولات تمام شده کالاهای صنعتی ومحصولات بخش کشاورزی (شامل محصولات زراعی،باغی، دام وطیور،شیلات ،جنگل ومرتع)و صنایع تبدیل وتکمیلی آن  و پنجاه درصد(50%) درآمد حاصل از صادرات کالاهایی که    به منظور دست یافتن به اهداف صادرات کالاهای غیرنفتی به خارج از کشور صادر می شوند  از شمول مالیات معاف می باشند.

تاثیر مالیات و سیاست های مالیاتی بر امور اقتصادی برای همگان روشن است. کشوری مانند ژاپن ،در قرن نوزدهم توانست با اتخاذ یک سیاست مالیاتی متناسب،از یک کشور به نسبت        عقب مانده به قدرتی جهانی مبدل شود. پس معلوم می گرددکه قوانین  مالیاتی نه تنها باید متضمن ایجاد درآمد برای دولت باشد،بلکه باید در عین حال در جهت اهداف دیگر نیز قرار داشته باشد ویا حداقل به طور ملموسی در تضاد با آن اهداف نباشد(نریمانی، 1371،  10).

از دیدگاه کلان اقتصادی ، مالیات ها یکی از عمده ترین ابزار سیاست های اقتصادی دولت محسوب می شوند و از نظر تحلیل های خرد اقتصادی دو اثر عمده تخصیص و توزیع را دارند. کلاسیک ها مالیات را برای جبران هزینه یک سری از وظایف دولت می پذیرفتند وآن وظایف نیز عمدتا” کالاها وخدمات عمومی ضروری و لازم برای ادامه کار و فعالیت بازار بود. کینز با طرح نظریه خود و توجیه ضرورت دخالت جهت حفظ ثبات اقتصادی ،به ابزار سیاست های مالی اقتصادی اهمیت بخشید. به عبارت دیگر از نظر او، مالیات نه فقط برای تامین هزینه های تولید کالاهای عمومی ،بلکه برای اجرای سیاست های اقتصادی دولت نیز کارآمد است. در شرایط تورمی می توان با افزایش مالیات بر درآمد ،درآمد قابل تصرف افراد را کاهش داده و از فشار تورمی کاست. در حالی که در مواقع رکود کاهش مالیات ها می تواند افزایش تقاضا را به دنبال داشته باشد.

روشن است که هر چه سهم درآمد مالیاتی نسبت به درآمد ملی بیشتر باشد،تاثیر تغییر در       سیاست های مالیاتی بیشتر خواهد بود (پژویان ،1373، 46).

مالیات بر سود شرکت ها می تواند با در نظر گرفتن معافیت برای سود توزیع نشده برقرار شود،در این صورت سرمایه گذاری مجدد تشویق خواهد شد. همچنین ممکن است که سود توزیع نشده نیز مشمول مالیات شود و حتی با نرخ بیشتر ، در این شرایط انگیزه سرمایه گذاری مجدد کاهش خواهد یافت ( پژویان ،1373 ،  214).

سرمایه گذاری کلید توسعه اقتصادی و عامل موثر در هدایت اقتصاد است. جوامعی که علاقه مند به ثبات اقتصادی هستند و دولتهایی که خواهان رشد مداوم اقتصادی کشور می باشند،نمی توانند از این عامل مهم توسعه چشم پوشی نمایند. ممالک پیشرفته وعقب مانده هر دو نیازمند به  سرمایه گذاری هستند. کشورهای عقب مانده برای پیش رفتن وبالابردن سطح درآمد و کشورهای پیشرفته به سبب عقب نماندن و زنده نگهداشتن صنایعی  که بر اثر ترقی و پیشرفت علم کهنه می شوند،نمی توانند از نقش واهمیت سرمایه گذاری غافل باشند (قدیری ،1347،  34).

     در بخش های توسعه اقتصادی یکی از مهم ترین عواملی که مطرح است ،سرمایه گذاری و انباشت کافی سرمایه است چرا که داشتن نرخ رشد بالای سرمایه گذاری به معنای افزایش           بنیه اقتصادی کشور،افزایش ذخایر ارزی دولت و حرکت سریعتر به سوی پیشرفت اقتصادی است(ارشدی ،1377،  89).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوال تحقیق

در این تحقیق تلاش گردید تابه سوال زیر در ایران پاسخ داده شود:

آیا بین تغییرنرخ مالیات بردرآمد سال1380 با میزان سرمایه گذاری ونحوه تامین مالی شرکتهارابطه ای وجود داشته است یا خیر؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی رابطه تغییر نرخ مالیات بردرآمد سال 1380 با میزان سرمایه گذاری ونحوه تامین مالی شرکتها  با فرمت ورد