پايان نامه ارشد اقتصاد : تحلیل و بررسی اثرات قیمت نفت بر روی اقتصادایران

 

عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل و بررسی اثرات قیمت نفت بر روی اقتصادایران

قسمتی از متن پایان نامه :

ارزيابي مواجهه

اين روزنامه امريکايي به نقل از رئيس بخش تحقيقات انرژي امريکا مي نويسد که اگر مواجهه دو کشور ادامه يابد، ايران ممکن است صادرات خود را کاهش دهد ولي آن را کاملا متوقف نخواهد کرد. تهران سپس مي تواند بخشي از درآمد نفتي خود را که به اين شکل از دست مي رود، از طريق افزايش بهاي جهاني نفت جبران کند.

با اين حال ايران هم ظرفيت هاي نظامي خود را دارد و مثلا مي تواند در صورت قطع صادرات خود، تنگه هرمز را ببيندد تا مانع از صادر شدن توليدات ساير کشورها شود.

به اين ترتيب ايران ،هر چند در کوتاه مدت، مي تواند در عرضه نفت اختلال ايجاد کند ولي در عين حال برخي به اين موضوع اشاره مي کنند که اگر ايران حمل و نقل تانکرهاي نفتي را متوقف کند، عربستان سعودي حق دارد که آنرا نشانه مواجهه ميان دو کشور محسوب کند.

9-2- ژاپن ؛بزرگترين مصرف کننده نفت ايران

بنا به گزارش کميته اقتصادي کنگره آمريکا، اين کشور به علت تحريم هاي طولاني مدتي که عليه تهران دارد، هيچ نفتي را مستقيما از ايران وارد نمي کند ولي ژاپن بزرگترين مصرف کننده نفت ايران است.

هوستون کرونيکل در اين رابطه مي نويسد : موضوع ايران به طور قطع موضوع اصلي گفتگوهاي ژاپن – آمريکا در طول سفر 29 ژوئن جونيجيرو کويزومي نخست وزير ژاپن به واشنگتن خواهد بود .

نخست وزير ژاپن در واشنگتن با جرج بوش ديدار کرده و پس از آن در ماه جولاي، در نشست سران هشت کشور صنعتي در روسيه شرکت مي کند.

آمريکا و ساير کشورهاي صنعتي حدود 4/1 ميليارد بشکه نفت براي مقابله با بحران احتمالي ناشي از ايران ذخيره کرده اند که در سخن براي جبران قطع صادرات ايران به مدت يک سال و نيم کافي خواهد بود و هيچ دليل واقعي براي نگراني وجود ندارد.

آمريکا به تنهايي 689 ميليون بشکه نفت در ذخاير نفتي استراتژيک خود دارد و به گفته ساموئل بادمن وزير انرژي اين کشور، آمريکا مي تواند تا مدتي اين موضوع را رفع و رجوع کند.

 

 

10-2- توزيع جغرافيايي صادرات نفت ايران

صادرات نفت خام ايران در سال ۸۰ کاهش و صادرات فراورده‌هاي نفتي افزايش نشان مي‌دهد. از کل صادرات نفت ايران ۶۰ درصد به آسيا ۳۲درصد به اروپا و ۸ درصد به آفريقا اختصاص داشته است.

11-2- درآمد نفتي ايران در سال گذشته؛ ۴۵ ميليارد و ۶۱۵ ميليون دلار

بر اساس گزارش مشترك بانك مركزي و شركت ملي نفت ايران، درآمد صادرات نفت خام، فرآورده‌ها‌ي نفتي و ميعانات گازي كشور در سال گذشته به 45 ميليارد و 615 ميليون دلار رسيد.

به گزارش فارس، در اين گزارش تصريح شد: وصولي خزانه داري كل كشور بابت هم ارز ريالي صادرات نفت خام درسال 84 مبلغي در حدود 186342 ميليارد ريال مي‌باشد كه رقم مذكور در مقايسه با مبلغ پيش بيني شده در قانون بودجه سال 84 كل كشور و متمم‌ها‌ي آن در حدود 9/95 درصد تحقق يافته است و در مقايسه با مبلغ ريالي وصولي در سال 83 درحدود 9/24 درصد افزايش دارد.

طبق اطلاعات دريافت شده از بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران در سال 84 مبلغي در حدود 3/40812 ميليون دلار بابت صادرات نفت خام حاصل شده است كه مبلغ مذكور در مقايسه با رقم مصوب در قانون بودجه سال 84 و متمم‌ها‌ي آن در حدود 5/160 درصد تحقق يافته است.

بنابراين گزارش، رقم ياد شده در مقايسه با صادرات نفت خام در سال 83 (مبلغ 1/28758 ميليون دلار) در حدود 9/41 درصد افزايش دارد.

اين گزارش افزود: ضمنا در سال 84 معادل ريالي مبلغ 8/25528 ميليون دلار از درآمدهاي حاصل از صادرات نفت خام بانرخ تسعير به ازاي هر دلار به طور متوسط مبلغ 6/8926 ريال (نرخ خريد ارز) توسط بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران محاسبه و به حساب‌ها‌ي مربوط به نام خزانه داري كل كشور واريز شده است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– سوالات تحقیق:

1- آیا افزایش قیمت نفت اثر مثبت بر شاخص قیمتی مصرف کننده(CPI) دارد.

2- آیا افزایش قیت نف تأثر بیشتری بر مخازن عمرانی دولت نسبت به مخارج جاری دارد.

3- آیا افزایش قیمت نفت باعث افزایش حجم پول می شود.

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

4- آیا افزایش قیمت نفت باعث کاهش سرمایه گذاری بخش خصوصی می شود.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : تحلیل و بررسی اثرات قیمت نفت بر روی اقتصادایران  با فرمت ورد