دانلود پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش بینی نرخ ارز در ایران

 

عنوان کامل پایان نامه :

 طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش بینی نرخ ارز در ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

مروری بر تحولات ارزی ایران

2-3-1. تحولات ارزی تا زمان وقوع انقلاب اسلامی

نظام محاسبه ارزش پول ایران تا قبل از سال 1260 بر حسب طلا و پس از آن تا اواخر سال 1307 بر حسب نقره و طلا و از سال 1308 دوباره بر حسب طلا صورت می­پذیرفته است.
پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

8/06/پول-15.jpg” alt=پول-نام-تصویر width=”550″ height=”550″ />

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

از سال 1306 به بعد به علت آغاز مداخله دولت در اقتصاد و اقدام به بعضی سرمایه­گذاری­های صنعتی و ارتباطی، تقاضای ارز افزایش یافت و عرضه­ی ارز ناشی از صادرات نمی­توانست هم­پای تقاضای آن افزایش یابد. از این رو، در سال 1308 برای محدود کردن تقاضای ارز و جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی، سیاست نظارت بر خرید و فروش ارزهای خارجی در پیش گرفته شد که براساس آن معاملات ارزی به دولت اختصاص می­یافت. در سال 1310، اجرای قانون نظارت بر ارزهای خارجی کنار گذاشته شد. طی سال­های 1310 تا 1314 ارزش پول ملی به طور پیوسته در نوسان بود. در اواخر سال 1314، دولت برای جلوگیری از تغییرات دایمی ارزش ریال دوباره به سیاست نظارت بر ارزهای خارجی متوسل شد. به این ترتیب، معاملات آزاد ارزی ممنوع و کلیه معاملات ارزی در انحصار دولت قرار گرفت. از اواخر سال 1315 و به ویژه در سال 1316 قیمت­های داخلی افزایش یافتند. در این شرایط، دولت گواهی­نامه فروش ارز صادر کرد و در اختیار فروشندگان ارز قرار داد و واردکنندگان را مکلف به خرید و ارایه آن نمود. در نتیجه، نظام ارزی ایران در آن سال­ها، در عمل به یک نظام چند نرخی تبدیل شد که هدف از آن تشویق صادرات، محدود کردن واردات و ایجاد تعامل تراز پرداخت­ها بود.

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

با شروع جنگ جهانی دوم در سال 1318 صادرات افزایش یافت و همزمان ورود کالا به کشور دشوار شد. با ادامه این روند در فاصله سال­های 1321 تا 1324 وضع ارزی تا آن اندازه خوب شد که دولت سیاست نظارت بر ارزهای خارجی که پیش از جنگ اعمال می­شد را رها کرد. اما در سال 1324 با کاهش یافتن عرضه ارز به علت خروج سربازان خارجی و نیاز به کالاهای ضروری دوباره سیاست نظارت ارزی از سر گرفته شد.

جریان ملی شدن صنعت نفت در سال 1329 و واکنش دولت­های خارجی به خصوص انگلستان، منشأ آثار تحدیدی شدیدی بر تجارت خارجی ایران گشت. در فاصله سال­های 1330 و 1332 افزایش شدید نرخ ارزهای خارجی اتفاق افتاد. زیرا در این دوره درآمد ارزی از محل نفت که نزدیک به 65 درصد کل درآمدهای ارزی کشور را تشکیل می­داد، ناگهان قطع شد و کوشش­هایی که برای اجرای اقتصاد بدون نفت به عمل آمد مانع تنگنای شدید ارزی نشد (حسین­زاده، 1391).

ارز غالب در روابط خارجی کشور تا قبل از حرکت ملی کردن نفت، لیره بود که از آن هنگام و با افزایش نسبی حضور ایالات  متحده در ایران، جای خود را به دلار می­دهد. در چارچوب نظام برتون­ودز عملا نرخ ارز ایران نسبت به دلار تثبیت گشت که به دنبال سقوط این نظام رابطه با دلار رسما قطع شده و حق برداشت مخصوص جایگزین آن گردید (نادعلی، 1381).

کنترل و نظارت دولتی و تعیین اولویت­های کشور برای مصارف ارزی همچنان تا سال 1352 که مصادف با افزایش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی و افزایش قابل ملاحظه درآمدهای کشور از محل صادرات نفت بود، حفظ شد. در سال 1352 با حفظ نظام ثابت ارزی ریال به طور آزاد و به دور از سهمیه­بندی قابل تبدیل شد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش

با توجه به اهمیت پیش­بینی نرخ ارز، هدف اصلی پژوهش حاضر طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش­بینی نرخ ارز در اقتصاد ایران است. در مسیر تحقق این هدف اصلی، برخی دیگر از اهداف فرعی نیز محقق خواهد شد که در زیر به آن­ها اشاره شده است:

  • بررسی و مقایسه­ی دقت پیش­بینی الگو­های هوش محاسباتی ترکیبی و خودرگرسیون میانگین متحرک انباشته در پیش­بینی نرخ ارز (دلار ایالات متحده در مقابل ریال ایران)
  • بررسی و مقایسه­ی دقت پیش­بینی الگو­های هوش محاسباتی ترکیبی و شبکه عصبی مصنوعی در پیش­بینی نرخ ارز (دلار ایالات متحده در مقابل ریال ایران)
  • بررسی و مقایسه­ی دقت پیش­بینی الگو­ی هوش محاسباتی ترکیبی و الگوی ترکیبی ( ) در پیش­بینی نرخ ارز (دلار ایالات متحده در مقابل ریال ایران)

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش بینی نرخ ارز در ایران  با فرمت ورد