دانلود پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش بینی نرخ ارز در ایران

 

عنوان کامل پایان نامه :

 طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش بینی نرخ ارز در ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی بررسی و مطالعه­ی تمام عواملی است که به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر میزان عرضه و تقاضا اثر می­گذارند. تفاوت اصلی تحلیل فنی با تحلیل بنیادی در نوع نگرش و تفسیر به نوسانات بازار است. تحلیل­گر فنی معلول­گرا و تحلیل­گر بنیادی علت­گرا است. به عبارتی تحلیل فنی مبتنی بر قیمت و حجم معاملات است و دلایل تغییر قیمت را نادیده می­گیرد. در حالی­که در تحلیل بنیادی همه­ی عواملی که منجر به تغییر عرضه و تقاضا می­شوند مورد مطالعه قرار می­گیرند تا ارزش جاری و آینده ارزها در برابر یک­دیگر به دست آید.

نرخ برابری ارزهای مختلف در برابر یک­دیگر با توافق همه­ی شرکت­­کنندگان و بازیگران بازار پدید می­آید و بیان­کننده قیمت است که عده­ای برای فروش در آن به توافق رسیده­اند. چنان­چه در مجموع اکثریت بازار انتظار بالا رفتن نرخ­های مبادله را داشته باشند اقدام به خرید آن ارز خواهند کرد و اگر انتظار پایین آمدن نرخ­ها را داشته باشند ارز مورد نظر را به فروش می­رسانند. بنابراین، تعیین قیمت در بازار به انتظارات معامله­گران از آینده قیمت بستگی دارد.

به طور کلی عوامل اقتصادی، سیاسی، مالی و بحران­ها مسایلی هستند که انتظارات معامله­گران بازار را تغییر می­دهند. این امر موجب عدم تعادل بین عرضه و تقاضا و در نتیجه تغییر قیمت­ها تا رسیدن به تعادل می­گردد. هدف معامله­گر بنیادی تشخیص همین عدم تعادل­ها و معامله در جهت رسیدن قیمت به نقطه تعادل (و در نهایت کسب سود) است.

قیمت یا نرخ، نتیجه نهایی نبرد بین نیروهای وارد بر آن از طرف عرضه و تقاضا است. هدف از تحلیل فنی و تجزیه و تحلیل نوسانات، تعیین جهت حرکت در آینده است. با تمرکز بر روی قیمت و فقط بر روی قیمت، تحلیل فنی یک روش مستقیم ارایه می­دهد. تحلیل­گران بنیادی علاقمند هستند بدانند چرا قیمت این مقدار است؟ چرا قیمت بالا آمده است؟ تحلیل­گران فنی بر چقدر تمرکز می­کنند و با چرا کاری ندارند (نفریه، 1387).

 

2-1-2-1. نقاط ضعف تحلیل بنیادی

ایرادهای زیر بر نظریه­های تحلیل بنیادی وارد است:

  1. تحلیل­های بنیادی عموما به پیش­بینی روندهای بلندمدت می­پردازند. زیرا عوامل بنیادی تمایل دارند که از قیمت­های بازار عقب­تر باشند، تا توضیح دهند چرا گاهی اوقات قیمت­های بازار بدون عوامل سببی آشکار، جا­به­جا می­شوند (دلایل بنیادی دیرتر آشکار می­شوند).
  2. عامل دیگری که در تحلیل بنیادی در نظر گرفته می­شود، اعتبار داده­های اقتصادی است. به خاطر پیچیدگی­های اقتصاد جهانی امروز، داده­های اقتصادی اغلب در دوره­های متوالی تعدیل می­شوند و این دقت پیش­بینی بنیادی را تهدید می­کند (محمدی، 1385).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش

با توجه به اهمیت پیش­بینی نرخ ارز، هدف اصلی پژوهش حاضر طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش­بینی نرخ ارز در اقتصاد ایران است. در مسیر تحقق این هدف اصلی، برخی دیگر از اهداف فرعی نیز محقق خواهد شد که در زیر به آن­ها اشاره شده است:

  • بررسی و مقایسه­ی دقت پیش­بینی الگو­های هوش محاسباتی ترکیبی و خودرگرسیون میانگین متحرک انباشته در پیش­بینی نرخ ارز (دلار ایالات متحده در مقابل ریال ایران)
  • بررسی و مقایسه­ی دقت پیش­بینی الگو­های هوش محاسباتی ترکیبی و شبکه عصبی مصنوعی در پیش­بینی نرخ ارز (دلار ایالات متحده در مقابل ریال ایران)
  • بررسی و مقایسه­ی دقت پیش­بینی الگو­ی هوش محاسباتی ترکیبی و الگوی ترکیبی ( ) در پیش­بینی نرخ ارز (دلار ایالات متحده در مقابل ریال ایران)

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش بینی نرخ ارز در ایران  با فرمت ورد