دانلود پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : رابطه تورم و مالیات بر ارزش افزوده

 

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه تورم و مالیات بر ارزش افزوده

قسمتی از متن پایان نامه :

) تاریخچه مالیات بر ارزش افزوده

ایده اصلی مالیات بر ارزش افزوده اولین بار در سال 1918 میلادی توسط یک مدیر آلمانی به نام فون زیمنس[1] ارائه شد و سپس توسط میشل لاره[2] فرانسوی در سال های 1953 و 1957 توسعه یافت. به طوریکه

اجرای ان در اواخر دهه ی 1940 میلادی در فرانسه پیشنهاد گردید و برای اولین بار در فرانسه در سال 1948 به اجرا در آمد این مالیات در بدو اجرا تنها تولیدات کارخانه ای را تحت پوشش قرار می داد. در سال 1954، در پی اصلاح سیستم مالیات بر فروش، اجرای مالیات بر ارزش افزوده از نوع مصرف در کشور فرانسه مورد توجه قرار گرفت.

برزیل اولین کشوری بود که شکل جامع مالیات بر ارزش افزوده را پیاده نمود در سال 1962 کمیته مالی اتحادیه اروپا اجرای مالیات بر ارزش افزوده را به کشورهای عضو توصیه کرد. تا اواسط دهه 60 میلادی مالیات بر ارزش افزوده تنها در چند کشور محدود اجرا می شد اما در اواخر دهه ی 60 میلادی گسترش مالیات بر ارزش افزوده سرعت گرفت و اجرای مالیات بر ارزش افزوده تا پایان دهه ی 70 میلادی همچنان به سرعت پیش می رفت پس از این به مدت یک دهه رشد مالیات بر ارزش افزوده سیر نزولی به خود گرفت

اما در نیمه دوم دهه ی 80 و 90 میلادی روند رشد آن به اوج خود رسید بدون شک مالیات بر ارزش افزوده سریعترین رشد را طی دو دهه پایانی قرن بیستم در بین کشورهای جهان داشته است هم اکنون مالیات بر ارزش افزوده در بیش از 140 کشور دنیا اجرا می گردد.

 

(2-4) انواع ماليات بر ارزش افزوده

ماليات بر ارزش افزوده به سه نوع تقسيم مي شود: ماليات بر ارزش افزوده از نوع توليد، از نوع درآمد و از نوع مصرف.

با مقايسه درآمدها و مخارج كل در حسابهاي درآمد ملي، رابطه ي ميان انواع ماليات بر ارزش افزوده را بهتر مي توان درك كرد. مخارج مصرف نهايي خصوصي (C)، مخارج سرمايه گذاري ناخالص (I)، مخارج نهايي غير دستمزدي دولت براي خريد كالاها و خدمات (Gc)، مخارج دولت در ارتباط با حقوق و دستمزدها (Gw) و تراز تجاري (ارزش كالاها و خدمات غيرعاملي[3] صادر شده منهاي ارزش كالاها و خدمات غيرعاملي وارد شده) توليد ناخالص داخلي را تشكيل مي دهند. معادله ي (1)  رابطه ي ميان اين اجزاء را نشان مي دهد.

(2-1)                                                              GDP = G + I + Gc + Gw + (X – M)

از طرف ديگر درآمد ناخالص داخلي[4]، مجموع پرداختي هاي درآمدي به عنوان توليد (دستمزد، بهره، سود و …) و استهلاك را شامل مي شود. بايد در نظر داشت كه مجموع پرداختي هاي درآمدي به عوامل توليد، ارزش افزوده توليد را مشخص مي كند.

Von Siemens [1]

Micheal Lare 2

Non Factor [3]

Cross Domestic Income (GDI) [4]

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق :

هدف تحقیق حاضر بررسی اثر مالیات برارزش افزوده بر تورم می باشد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : رابطه تورم و مالیات بر ارزش افزوده  با فرمت ورد