دانلود پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : تحلیل و بررسی اثرات قیمت نفت بر روی اقتصادایران

 

عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل و بررسی اثرات قیمت نفت بر روی اقتصادایران

قسمتی از متن پایان نامه :

تقاضاي جهاني نفت دو برابر خواهد شد

آژانس بين المللي انرژي اعلام کرد: طي 25 سال آينده و تا سال 2030 تقاضاي جهاني نفت خام بيش از دو برابر افزايش خواهد يافت

به نقل از آژانس بين‌المللي انرژي، در حالي که اين سازمان معمولا پيش‌بيني‌هاي محافظه‌کارانه‌اي نسبت به قيمت و تقاضاي جهاني آن ارائه مي‌دهد، در گزارش اخير خود پيش‌بيني کرد تقاضاي نفت طي 25 سال آينده دو برابر شود.

‌ پيش‌بيني کوتاه مدت آژانس بين‌المللي انرژي در رابطه با قيمت نفت خام پايين‌تر از سطح فعلي هر بشکه 60 دلار است، زيرا از ديدگاه اين سازمان طي چند ماه آينده سرمايه‌گذاري‌هاي جديد، خطوط لوله جديد، و پالايشگاه‌هاي جديدي به بهره‌برداري خواهند رسيد که کاهش بهاي نفت را به دنبال خواهند داشت.

اين گزارش مي‌افزايد، ثبات بلند مدت بازار نفت به در دسترس بودن ذخاير نفت يا سرمايه‌گذاري مربوط نيست، بلکه تنها ظرفيت پايدار و مطمئن توليد است که تضمين کننده ثبات نفت خواهد بود.

آژانس بين‌المللي انرژي مي‌افزايد، براي پاسخگويي به رشد تقاضاي نفت طي 25 سال آينده کشورهاي عمده توليد کننده خصوصا عربستان سعودي مي‌بايستي ظرفيت توليد خود را بيش از دو برابر افزايش دهند.

‌ طي 25 سال آينده نيز کشورهاي خاورميانه نقش اصلي را در تامين نفت جهان و افزايش تقاضاي آن خواهند داشت.

آژانس بين‌المللي انرژي همچنين معتقد است آهنگ رشد تقاضاي گاز طبيعي در سطح جهان طي 25 سال آينده سريع‌تر از آهنگ تقاضاي نفت خواهد بود و سه کشور قطر، الجزاير و ايران به ترتيب مهم‌ترين نقش را در تامين افزايش تقاضاي گاز طبيعي خواهند داشت.

آژانس بين‌المللي انرژي که بازوي تحقيقات انرژي سازمان توسعه و همکاري اقتصادي است،‌ پيش از اين نيز اعلام کرده بود،‌ در صورتي که کشورهاي توليد کننده نفت خصوصا عربستان، ايران و عراق طي سال‌هاي آينده سرمايه‌گذاري‌هاي کلان براي توسعه ظرفيت توليد خود انجام ندهند، بهاي نفت خام تا سال 2030 نسبت به بهاي کنوني بيش از 50 درصد افزايش خواهد يافت.

اين نهاد تحليلي بازار جهاني نفت همچنين معتقد است،‌ در صورتي که عربستان سعودي تصميم به ميلياردها دلار سرمايه‌گذاري براي افزايش توليد خود نگيرد، بهاي نفت خام تا سال 2030 بيش از 50 درصد افزايش خواهد يافت.

اين در حالي است که با توجه به شرايط فعلي به نظر نمي‌رسد که عربستان سعودي آمادگي ميلياردها دلار سرمايه‌گذاري براي رشد ظرفيت توليد خود داشته باشد.

بر اساس اين گزارش، در حاليکه رشد تقاضاي جهاني نفت خام خصوصا هند و چين با افزايش شديدي مواجه است، تنها اميد براي تامين اين تقاضا افزايش توليد نفت عربستان سعودي است.

در حاليکه عربستان سعودي قصد دارد 14 ميليارد دلار براي افزايش ظرفيت توليد نفت خود سرمايه‌گذاري کند و ظرفيت 11 ميليون بشکه در روز فعلي خود را تا سال 2009 به 12.5 ميليون بشکه برساند، آژانس بين‌المللي انرژي معتقد است عربستان مي بايست اين رقم را دو برابر کند تا جهان تا سال 2030 با کمبود عرضه نفت مواجه نشود.

در گزارش ياد شده آمده است، با توجه به شرايط فعلي و سياستگذاري‌هاي عربستان به نظر مي‌رسد که اين کشور فقط نيمي از افزايش توليد مورد نياز بازار جهاني نفت را تامين خواهد کرد.

بر پايه اين گزارش، ايران و عراق نيز براي تامين تقاضاي فزاينده نفت و گاز طي 25 سال آينده نقش مهمي دارند، اما هر دو کشور در دستيابي به افزايش ظرفيت توليد و گسترش سرمايه‌گذاري با مشکلات متعددي مواجه هستند.

بسياري از کشورهاي خاورميانه‌اي از اينکه سرمايه‌گذاري‌هاي کلان آنها براي افزايش ظرفيت توليد موجب کاهش شديد عمر ذخاير نفت و گازشان از يک سو، و کاهش بهاي نفت از سوي ديگر شود، هراس دارند.

آژانس بين‌المللي انرژي معتقد است طي سال‌هاي آينده نبايد انتظار بيش از حد از خاورميانه داشت و با توجه به شرايط کنوني سرمايه‌گذاري در اين منطقه، بايد انتظار افزايش شديد قيمت نفت خام طي سال‌هاي آينده و در ميان و بلند مدت را داشت.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– سوالات تحقیق:

1- آیا افزایش قیمت نفت اثر مثبت بر شاخص قیمتی مصرف کننده(CPI) دارد.

2- آیا افزایش قیت نف تأثر بیشتری بر مخازن عمرانی دولت نسبت به مخارج جاری دارد.

3- آیا افزایش قیمت نفت باعث افزایش حجم پول می شود.
پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

4- آیا افزایش قیمت نفت باعث کاهش سرمایه گذاری بخش خصوصی می شود.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : تحلیل و بررسی اثرات قیمت نفت بر روی اقتصادایران  با فرمت ورد