دانلود پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : بررسی تأثیر نااطمینانی حاصل از سیاست های اقتصادی دولت بر رشد اقتصادی

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی تأثیر نااطمینانی حاصل از سیاست های اقتصادی دولت بر رشد اقتصادی

قسمتی از متن پایان نامه :

مکتب پولیون

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر
نظریۀ پول­گرایان با نظریۀ کلاسیک­ها شباهت بسیاری دارد. آنها نیز همانند کلاسیک­ها با اعتقاد به پدیدۀ اثر جانشینی معتقدند که سیاست مالی یک ابزار تثبیت کنندۀ موثر نیست، یعنی هرگونه اقدام دولت در اقتصاد توسط عکس­العمل بخش خصوصی خنثی شده و تنها سهم اجزای تقاضای کل تغییر می­کند.

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

توجه به این نکته اهمیت دارد که پول­گرایان اجرای سیاست پولی توسط دولت را برای تحت ­تأثیر قرار دادن متغیرهای اقتصاد کلان موثر می­دانند. فریدمن که یکی از معروف­ترین اقتصاددانان این مکتب     می­باشد کارایی سیاست مالی را مشروط به اجرای همزمان سیاست پولی یعنی تغییر مناسب در حجم پول می­داند. اگر چه این گروه تغییر در نرخ رشد پول را برای مقابله با اثرات کوتاه­مدت شوکها در اقتصاد موثر می­دانند ولی موافق اجرای این سیاست نیستند چون معتقدند که نمی­توان میزان شوک­ها را به دقت  اندازه­گیری کرد تا سیاست­های دقیق برای آنها طرح کرد. لذا اجرای سیاست ممکن است خود منبع بروز نوسان و شوک شود. به طور کلی مکتب پولیون نیز مخالف دخالت دولت در فعالیت­های اقتصادی هستند.

پول-نام-تصویر

 

2-1-4 مکتب کلاسیک­های جدید

در اوایل سالهای 1970پیشرفت­هایی در اقتصاد جهت فهم بیشتر اثرات سیاست­گذاری­های اقتصادی، تحت عنوان روش انتظارات عقلایی به وجود آمد. از اقتصاددانان این مکتب می­توان به لوکاس وسارجنت اشاره کرد، این دو با احیاء عقاید مکتب کلاسیک، مکتب کلاسیک های جدید را بنا نهادند.

در این مکتب فرض می شود عاملان اقتصادی با استفاده کارا از اطلاعات و عدم تکرار اشتباهات گذشته خود، انتظارات خود را شکل می­دهند. از دیدگاه این مکتب افراد نه تنها از تجربه گذشته در شکل­گیری انتظارات خود استفاده می­کنند، بلکه از اطلاعات قابل دسترس جاری به بهترین وجه استفاده می­کنند. طبق نظر این مکتب تنها تغییرات پیش­بینی نشده سیاست­ها توسط عاملین اقتصادی بر روی متغیرهای اقتصادی (فقط در کوتاه­مدت) موثرند.

 

2-1-5 مکتب کینزین­های جدید

مدل­های نئوکینزی فرض انتظارات عقلایی را قبول دارند ولی فرض شفافیت بازار کلاسیک­های جدید را رد می­کنند. از دیدگاه کینزین­های جدید نوسانات غیرعادی، غیرمعمول وغیرقابل پیش­بینی می­باشد و لذا شرایط رقابت ناقص را پذیرفته و معمولاٌ حالت رقابت انحصاری را بر اقتصاد حاکم می­دانند. از این رو این مکتب دخالت دولت در اقتصاد را ضروری می­دانند، اما براین اساس زمینه­های نظری متفاوت این مکتب سیاست­گذاری­هایی از نوع ساختاری را توصیه می­کنند؛ یعنی دولت سعی در برطرف کردن زمینه­های غیر­رقابتی­ بوجود آمده داشته باشد و در نتیجه این سیاست­گذاری ها به سمت اشتغال کامل حرکت کند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف مطالعه

در این مطالعه هدف بررسی تأثیر نوسانات و نا­اطمینانی حاصل از سیاست­های اقتصادی دولت (اعم از پولی، مالی و ارزی) بر روی رشد اقتصادی است. نظریه­هایی که رابطۀ بين ثبات سياست­هاي اقتصادي و رشد اقتصادي را بررسي مي­کنند غالباٌ دامنۀ کار را به بررسي تأثير مستقيم ثبات سياست­هاي اقتصادي بر رشد اقتصادي محدود مي­کنند. اما علاوه بر رابطۀ مستقيم بين اين دو پديده، باید به تأثير غير­مستقيم   نا­اطمینانی سیاست­های دولت بر رشد اقتصادی، از کانال عواملي که اين رشد را تعيين مي­کنند (مانند سرمايه­گذاري ، تورم، رشد جمعيت، و توزيع درآمد) نيز توجه داشت. رشد اقتصادي مستلزم جوي است که در آن بخش خصوصي بتواند براي فعاليت­هاي خود برنامه­ريزي کرده و سرمايه خود را درگير    فعاليت­هاي بلند­مدت کند، به ويژه پروژه­هاي ساختاري و پايه­اي که موتور رشد اقتصادي و تحولات تکنولوژيکي مي­باشند. اين پروژه­ها غالباٌ مستلزم سرمايه­گذاري سنگين بوده  و تنها در افق­هاي بلند­مدت سودآور مي­باشند. نا­اطميناني نسبت به سياست­هاي اقتصادي دولت موجب مي­شود که صاحبان سرمايه نتوانند بازده بلند­مدت سرمايۀ خود را با اطمينان کافي محاسبه کنند. افزايش نا­اطميناني سياست­هاي اقتصادي موجب کاهش ارزش مورد انتظار بازده سرمايه، کاهش سطح سرمايه­گذاري و لذا ايستايي و رکود اقتصادی مي­گردد. در بلند­مدت رشد اقتصادي مستلزم آزادي اقتصادي، ثبات سياسي و قابل پيش­بيني بودن سياست­هاي اقتصادي است.

پول-نام-تصویر

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی تأثیر نااطمینانی حاصل از سیاست های اقتصادی دولت بر رشد اقتصادی  با فرمت ورد