دانلود پايان نامه ارشد : ارزیابی رابطه ی نظریه ی وابستگی منبع مبتنی بر ایزو9000، با عملکرد عملیاتی شرکت های دارای گواهینامه ی ایزو9000؛ مطالعه ی موردی (شرکت های استان گیلان)

 

عنوان کامل پایان نامه :

  ارزیابی رابطه ی نظریه ی وابستگی منبع مبتنی بر ایزو9000، با عملکرد عملیاتی شرکت های دارای گواهینامه ی ایزو9000؛ مطالعه ی موردی (شرکت های استان گیلان)

قسمتی از متن پایان نامه :

استراتژی­های مبتنی بر قدرت

با توجه به تئوری وابستگی منابع، شرکت­های بزرگ و مستقل می­توانند بر شرکت­های کوچک و عرضه­کننده­ی مواد اولیه اعمال قدرت نمایند. قدرت مبتنی بر منابع، در شرکت­های بزرگ، بدین معنی است که شرکت­های کوچک باید ضعیف­تر و کوچک­تر شوند و نمی­توانند از نظر قیمت، به رقابت برخیزند. یک شرکت کوچک عرضه­کننده­ی مواد اولیه به یک شرکت بزرگ­تر نباید خود را به همان شرکت محدود کند، زیرا شرکت بزرگ­تر محصولات خود را تغییر دهد. این شرکت کوچک چاره­ای جز تعطیل شدن نخواهد داشت. هرگاه شرکتی از نظر قدرت در موضع ضعف قرار گیرد می­کوشد با مشتریان، روابطی جدید ایجاد کند، همواره در پی نوآوری است و احتمالاً با شرکت­های دیگر تشکیل مشارکت­های خاص داده و کسب قدرت می­نماید (همان منبع، ص562).

2-1-2-5) رابطه­ی ایزو9000 و تئوری وابستگی منابع

نظریه­ی وابستگی منبع، بدلیل پوشش فعالیت­­های حیطه­ی سازمانی، برای این مقاله انتخاب شده­است که با استاندارد ایزو سری 9000 ارتباط ویژه­ای دارد.

اول از همه اینکه تئوری وابستگی منابع به سازمان­هایی که با کمبود منابع ضروری مواجه هستند، برای غلبه بر پیامدهای سازمانی، پیشنهاد می­کند که در پی ایجاد روابط با دیگران باشند تا منابع مورد نیاز را بدست آورند. اصول ایزو9000 نیز توصیه­هایی برای شرکت­ها در اینکه چگونه منابع ضروری با کیفیت می­تواند کسب سود کنند، را شرح می­دهد.

دوم اینکه، نظریه­ی وابستگی منبع شامل روابط مشتری– خریدار و ارتباط آن سازمان با محیطشان است و در این راستا نیز چندین جنبه از استاندارد ایزو9000 با جنبه­های روابط مشتری و عرضه­کننده سروکار دارد.

سوم اینکه، این تئوری به سازمان­ها، دوری از تعلق و کنترل خارجی و افزایش ثبات و قطعیت در منابعشان را پیشنهاد می­کند. ایزو9000 نیز این قابلیت­ها را در سازمان­هایی که در چارچوب ایزو9000 باشند را ایجاد می­کند.

چهارم اینکه، نظریه­ی وابستگی منبع، اثرات محیطی را بر سازمان­ها و استفاده از دورنمای داخلی و خارجی را تشریح می­کند. همچنین در محتوای محیطی استاندارد ایزو9000، دورنمای داخلی و خارجی با فعالیت­های ارتباط با مشتری و مدیریت فرآیند­های داخلی تطابق دارد.

پنجم : نظریه­ی وابستگی منبع وجود برخی از ابزارهای اجتماعی و قانونی را مطرح می­کند و محدودیت­های روابط بین سازمان و اجراکنندگان در محیطش را تعریف و اصل آن را کنترل می­کند. استاندارد ایزو9000 به عنوان ابزار بررسی شده، اصل دورنمای برخی علل را ارائه می­دهد. چنین ابزاری نقش ایجاد مرزهای بین شرکای تجاری را می­تواند اجرا کند. ایزو9000 این نقش را در تعریف اصول و محدودیت­های واکنشی که در مواجهه با نیازمندی­های استاندارد هستند را اجرا می­کند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقیق:

 سؤال اصلی

آیا ارزیابی نظریه­ی وابستگی منبع مبتنی بر ایزو9000، با عملکرد عملیاتی در رابطه دارد؟

 سؤالات فرعی:

  1. آیا گستره­ی فرآیندهای داخلی مبتنی بر اصول ایزو9000، با عملکرد عملیاتی رابطه دارد؟
  2. آیا گستره­ی ارتباط با مشتریان مبتنی بر اصول ایزو9000، با عملکرد عملیاتی رابطه دارد؟
  3. آیا گستره­ی ارتباط با مشتریان مبتنی بر اصول ایزو9000، با گستره­ی فرآیندهای داخلی که بر پایه­ی اصول ایزو9000 است، رابطه دارد؟
  4. آیا گستره­ی ارتباط با تأمین­کننده که مبتنی بر اصول ایزو 9000 است، با عملکرد عملیاتی رابطه دارد؟
  5. آیا گستره­ی روابط با تأمین­کننده که مبتنی بر اصول ایزو9000است، با گستره­ی فرآیندهای داخلی مبتنی براصول ایزو9000 رابطه دارد؟
  6. آیا یک پیوستگی میان ارتباط با تأمین­کنندگان و ارتباط با مشتریان، برای سازمان دارنده­ی گواهینامه­ی ایزو9000 وجود دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  ارزیابی رابطه ی نظریه ی وابستگی منبع مبتنی بر ایزو9000، با عملکرد عملیاتی شرکت های دارای گواهینامه ی ایزو9000؛ مطالعه ی موردی (شرکت های استان گیلان)  با فرمت ورد