عملکرد پشم سنگ در مقابل آتش

 

عملکرد پشم سنگ در مقابل آتش

ویژگی های پشم سنگ

یکی از مهمترین ویژگی های عایق پشم سنگ پاسارگاد، ایستایی استثنایی آن در برابر آتش است. پشم سنگ آتش گیر نیست، مشتعل نمیشود و در نتیجه به عنوان نوعی حفاظ در برابر آتش شناخته شده است. سازه های فلزی درساختمانها هنگام بروز حریق در نتیجه جذب حرارت زیاد و داغ شدن، مقاومت مکانیکی خود را از دست داده و بر اثر نرم شدن تغییر شکل میدهند و این مسئله باعث فرو ریختن کل سازه میشود. برای جلوگیری از این مسئله سازه های فلزی خصوصا ستونها و تیرهای ساختمان را با روشهای مناسب به وسیله پشم سنگ عایقکاری میکنند و بدین ترتیب در صورت تداوم حریق حتی تا ده ساعت هیچ مشکلی برای سازه های ساختمان به وجود نمی آید. به همین دلیل در برخی از کشورها شرکتهای بیمه برای ساختمان هایی که به این شکل عایقکاری شده باشند تخفیف های بسیار بالایی را قائل میشوند. همچنین تمام ساختمانهای موجود روی سکوهای نفتی که برای اسکان پرسنل در نظر گرفته شده با عایق پشم سنگ، ضد حریق میشوند تا در صورت بروز حریق و تا رسیدن نیروهای کمکی، پرسنل درون این ساختمانها ایمن باشند.

عایق های پشم سنگ به عنوان سوخت برای آتش عمل نمی کنند و یک عایق آیده ال در ساختمان های مسکونی به حساب می آیند. اتاق های که با پنل های پشم سنگ عایق شده اند ۵۴% نسبت به اتاق هایی که عایق نشده مقاومت بیشتری در برابر آتش دارند.
پشم سنگ باعث گشترش آتش نمی شود، به همین دلیل زمان بیشتر برای خروج افراد فراهم می کند که این در نجات جان افراد بسیار مهم است. علاوه بر این فرصت بیشتری را برای خاموش کردن آتش فراهم می کند و میزان خسارت حاصله از آتش سوزی را کاهش می دهد.
پشم سنگ با بستن روزنه ها و ممانعت از دستیابی آتش به دیوار، کف و سقف ساختمان ها از سوختن تجهیزات موجود در آن ها مثل کابل ها، لوله ها و کانال ها جلوگیری می کند.

عایق پشم سنگ در هنگام حریق هیچ گونه دود و ترکیبات مسموم کننده که جان افراد حریق زده را به خطر بیندازد، از خود متصاعد نمی کند.

این ویژگی های پشم سنگ باعث شده که در بسیاری از کشورها به عنوان یک عایق حرارتی در ساختمان استفاده شود.

 

آتش سوزی یکی از حوادث زیانبار و جبران ناپذیری است که امروزه بسیاری از سازه ها را تحت الشعاع قرار داده است ساختمان های نسل جدید با ساختمان های کوچک قدیم بسیار متفاوت تر هستند در این ساختمان ها اگر آتش سوزی بوجود آید آتشنشان ها با مصالح جدیدتر و خشن تری مواجه هستند و در اکثر موارد مهار آتش زمانی انجام می شود که ساختمان دچار خسارت ۴۰% شده است و در یک ساختمان تجاری بزرگ چنین خسارتی, هزینه هنگفت و جبران ناپذیری برای صاحبان ساختمان است .

پس از نگاه اجتماعی به صورت مسئله متوجه می شویم باید در ساختمان از مصالحی استفاده کنیم که به روند آتش سوزی یا چنین حادثه هایی سرعت نبخشیده و تا حد امکان در مقابل آن مقاومت کند . علاوه بر مصالح می توان با رویکرد صرفه جویی در انرژی از عایق های مثل پشم سنگ , پشم سرامیک , استفاده کرد و هم در مقابل آتش ایستاد و هم در مقابل هزینه های رو به رشد انرژی ساختمان, چون به وسیله عایق کاری ساختمان قسمتی که عایق می شود در تابستان خنک تر و در زمستان گرم تر است و در مدت کوتاهی هزینه عایق کاری جبران می شود و هم اینکه اگر آتش سوزی حادث شود عایق باعث جلوگیری از سوختن ساختمان می شود و خاصیت تدافع داخلی مقابل آتش را برای ساختمان به ارمغان می آورد .

اگر به تیتر اخبار حوادث در کشور خودمان هم نگاهی بیاندازیم می بینیم که بسیاری از حوادث اتفاق افتاده در ارتباط با آتش و آتش سوزی است و در برخی موارد حتی این آتش سوزی ها عمدی تشخیص داده شده است که شاید از غرض ورزی های شخصی بوجود آمده باشد ولی خسارات جانی و مالی بسیار جبران ناپذیری توسط تصمیم گیری اشتباه فرد بوجود امده است.

علاوه بر اقدامات پیشگیرانه مثل استفاده از عایق پشم سنگ در ساختمان باید لوازم اطفاء حریق تدارک دیده شده باشد تا افرادی که درون ساختمان هستند و در هنگام آغاز آتش سوزی هستند بتوانند به راحتی آتش را با کپسول خاموش کنند یا سیستم اطفاء حریق ضد دود که در بسیاری از ساختمان های استفاده می شود و به شکل خودکاری عمل خاموش کردن آتش را انجام می دهند.


قابلیت رسانایی حرارتی یکی از مهمترین ویژگیهای عایقهای حرارتی است. از نظر ترمودینامیک، انرژی حرارتی همواره تمایل دارد از طریق یک، دو یا هر سه پدیده همرفت، هدایت و تابش از منبع گرم به سمت منبع سرد جریان یابد. این جریان انرژی حرارتی تا وقتی ادامه مییابد که هر دو منبع به یک دمای واحد، که آن را دمای تعادل مینامند برسند. عمل عایق حرارتی پشم سنگ بدین گونه است که از انتقال انرژی حرارتی از هر سه طریق فوق جلوگیری میکند و در نهایت جریان انرژی قطع میشود و یا به حداقل میرسد. این خصوصیت مبنای صرفه جویی در مصرف انرژی به وسیلهعایقکاری است. در ساختمانهای مسکونی از عایق به منظور کاهش مصرف انرژی استفاده میشود. به عنوان مثال عملکرد (مقاومت حرارتی) لایه ای از عایق پشم سنگ همانند دیواری به ضخامت یک متر است و همان کار دیوارهای قطور ساختمانهای قدیمی را انجام میدهد که سبب میشد این ساختمانها در زمستان گرم و در تابستان خنک باشند. به طور کلی کار عایق حرارتی این است که محیط گرم را گرم و محیط سرد را سرد نگه دارد. هر چه قابلیت رسانایی حرارتی کمتر باشد، کیفیت عایق بهتر است. قابلیت رسانایی حرارتی پشم سنگ کمتر از چهل هزارم وات بر متر درجه کلوین میباشد.

 

 

پوشین عایق: پشم سنگ لوله ای

 

 

 

thermal-conductivity-rockwool

 

 

حریق از مسائل مهم ایمنی ساختمان هاست . در مورد عایق کاری حرارتی و صوتی و پوسته های خارجی و داخلی . کفها و یا احتمالاً سایر اجزای غیر سازه ای فضای اصلی طرح عایق کاری را تشکیل می دهند و در عایق کاری ضد حریق سیستم سازه ای حیطه اصلی طراحی می باشد. بر اساس نوع سیستم سازه ای و ستون ها و تیرهای اصلی ( پوترها) و اجزا باربر جانبی مانند باد بندها و دیوارهای برشی و نیز دیوارهای باربر می بایست در برابر حریق بگونه ای پایدار طراحی شوند که در دماهای بسیار بالا و به مدت مشخصی از حیض انتقاع نیافتاده تافرصت کافی برای ساکنین جهت تخلیه ساختمان و و برای آتش نشانان جهت اطفای حریق وجود داشته باشد. استولارد و آبرامز اصول ایمنی حریق ساختمان ها را در قالب راهنمای طراحی برای معماران ارائه داده اند. پرزنک در سال ۱۹۷۶ و انواع مختلفی از جزئیات اجرائی عایق کاری ستون ها و تیرهای فولادی و بتن آرمه استاندارد را بررسی نموده و روش هائی را جهت محاسبات کاربردی پیشنهاد کرده است. همچنین لایف و استامپا و همکاران در سال ۱۹۸۳ و طی بررسی بسیار گسترده و مشاهدات تجربی خود بر روی انواع مختلف پوشش ها ASTM عرضه نموده اند .
http://ayegh-pasargad.ir/

 

 

 

Author: 99

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *